Diecezja zakazuje wspierania parady gejowskiej
- 16 lipca, 2010
- przeczytasz w 1 minutę
Diecezja Chur, obejmująca terytorialnie kilka kantonów, zakazała rzymskokatolickiemu Kościołowi kantonu Zurych uczestnictwo w organizacji i finansowanie parady mniejszości seksualnych (LGBT) — informuje dziennik ‘Tagesanzeiger’. Odpowiedzialny za kierowanie Kościołem kantonalnym biskup pomocniczy diecezji Chur, bp Marian Eleganti, wykluczył udział Kościoła w przygotowaniu parady. Hierarcha przypomniał jednoczesnie, że Kościół nie rezygnuje z indywidualnego duszpasterstwa osób homoseksualnych. Bp Eleganti, który sprawuje swój urząd od lutego br., uznawany jest za jednego […]
Diecezja Chur, obejmująca terytorialnie kilka kantonów, zakazała rzymskokatolickiemu Kościołowi kantonu Zurych uczestnictwo w organizacji i finansowanie parady mniejszości seksualnych (LGBT) — informuje dziennik ‘Tagesanzeiger’. Odpowiedzialny za kierowanie Kościołem kantonalnym biskup pomocniczy diecezji Chur, bp Marian Eleganti, wykluczył udział Kościoła w przygotowaniu parady.
Hierarcha przypomniał jednoczesnie, że Kościół nie rezygnuje z indywidualnego duszpasterstwa osób homoseksualnych. Bp Eleganti, który sprawuje swój urząd od lutego br., uznawany jest za jednego z najbardziej konserwatywnych hierarchów w szwajcarskim episkopacie. Jego nominacja wzbudziła protesty świeckich katolików, w tym członków kościelnej rady kantonalnej.
Kościół kantonalny wspierał, w tym finansowo, paradę LGBT w Zurychu, a jedna z parafii wstapiła nawet w 2004 roku do komitetu organizacyjnego i delegowała swojego wikariusza ks. Martina Stewena do pracy w nim. Biskup Eleganti zażądał rezygnacji kapłana z tej funkcji, co ten niechętnie uczynił, przekonując, że Kościół stracił tym samym ważne pole działalności misyjnej, z którego miał więcej pożytku niż środowisko homoseksualne. Z kolei szef rządu powiedział podczas nabożeństwa ekumenicznego z okazji parady, że ma nadzieję, iż w przyszłym roku mówcą podczas liturgii będzie rzymskokatolicki biskup.