- 19 lipca, 2024
- przeczytasz w 3 minuty
W październiku 2022 roku Kościół Starokatolicki Czech wprowadził możliwość błogosławienia par jednopłciowych. Po niedawnej zmianie prawa państwowego Kościół chce udzielać błogosławienia partnerstw jednopłciowych ze skutkami cywilno-prawnymi.
Kościół starokatolicki: chcemy, aby partnerstwa zawierane w Kościele miały moc prawną
W październiku 2022 roku Kościół Starokatolicki Czech wprowadził możliwość błogosławienia par jednopłciowych. Po niedawnej zmianie prawa państwowego Kościół chce udzielać błogosławienia partnerstw jednopłciowych ze skutkami cywilno-prawnymi.
W lutym 2024 roku czeski parlament przyjął nowelizację prawa, zgodnie z którą ‘zarejestrowane związki partnerskie’ nazywane są obecnie ‘partnerstwami’ bez względu na płeć osób zawierających taki związek. 123 posłów było “za”, a 36 “przeciw”. Przegłosowanie ustawy było możliwe również dzięki kompromisowi skrytykowanego przez organizacje walczące o pełną równość małżeńską w Czechach, gdyż nowelizacja nie wprowadza małżeństw jednopłciowych, a jedynie partnerstwa. Te z kolei cieszą się praktycznie wszystkimi przywilejami jak małżeństwo z wyjątkiem możliwości adopcji dzieci. Nowelizacja zakłada jednak możliwość przysposobienia dziecka zmarłego partnera względnie zmarłej partnerki.
Kościół Starokatolicki w Czechach powiadomił władze państwowe, że od 1 stycznia 2025 roku chce umożliwić parom pragnącym błogosławieństwa zawieranie partnerstw w Kościele, które prawnie uznawane byłyby również przez państwo. Rada Synodalna Kościoła poprosiła rząd o wyjaśnienie procesów administracyjnych. Gdy zmiany wejdą w życie to Kościół Starokatolicki Czech będzie pierwszą wspólnotą chrześcijańską w kraju, w której błogosławienie partnerstw jednopłciowych będzie miało skutki prawne. Prawdopodobnie identyczne regulacje wprowadzi również jeden z Kościołów protestanckich w Republice Czeskiej — Ewangelicki Kościół Czeskobraterski.
- W naszych parafiach żyją ludzie w partnerstwach jednopłciowych, a Kościół odczuwa pragnienie otoczenia ich opieką duszpasterską. Możliwość zawarcia kościelnego partnerstwa z państwowym atestem to logiczny krok, który potwierdza trwałość i powagę takiego partnerstwa – przekonuje bp Pavel Benedikt Stránský, od 2017 roku zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Czech.
Duchowny przypomniał, że tym samym Kościół w Czechach podąża za praktyką innych siostrzanych Kościołów starokatolickich z Europy Zachodniej oraz niektórych Kościołów anglikańskich i luterańskiego Kościoła Szwecji, z którymi starokatolicy są w pełnej jedności eucharystycznej.
Starokatolicy w Czechach i poza nimi
Kościół Starokatolicki w Czechach jest niewielką wspólnotą liczącą ok. 2.700 wiernych w 16 parafiach w całym kraju.
Kościół należy do rodziny Kościołów starokatolickich połączonych poprzez Konferencję Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej. Korzenie ruchu starokatolickiego w różnych krajach sięgają już XVIII wieku, jednak za moment jego „ukonstytuowania” uznaje się XIX w., a więc wyodrębnienie starokatolików po Soborze Watykańskim I (1870), gdy Kościół rzymskokatolicki przyjął dogmat o prymacie jurysdykcyjnym i nieomylności papieża. W 2023 roku czescy starokatolicy wyświęcili dwie pierwsze kapłanki. Wcześniej kobiety mogły być wyświęcane jedynie na diakonki.
Kościoły starokatolickie nie są jednolite – są liberalne Kościoły dopuszczające kapłaństwo i biskupstwo kobiet oraz błogosławienie par jednopłciowych, a także zachowawcze odrzucające obydwie zmiany (np. Kościół Polskokatolicki w Polsce, który jest jedynym konserwatywnym członkiem Unii Utrechckiej). To, co łączy Kościoły starokatolickie to demokratyczny ustrój, nieuznawanie władzy papieskiej, w tym żywa praktyka synodalna (współodpowiedzialność świeckich), tradycyjna liturgia, a także brak obowiązkowego celibatu duchownych.
Poza Kościołami starokatolickimi Unii Utrechckiej funkcjonuje trudna do określenia liczba niezależnych Kościołów starokatolickich, często mikrowspólnot z kilkunastoma wiernymi, w tym także w Polsce.
W Polsce oficjalnie pary jednopłciowe błogosławi i sakramentu małżeństwa udziela Reformowany Kościół Katolicki. Kościół ten nie jest członkiem Unii Utrechckiej, a Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej powstałej w 2003 r. struktury z siedzibą w USA.