
- 3 lutego, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Na wniosek obywatelskiego Sojuszu dla Rodziny odbędzie się 7 lutego na Słowacji referendum, którego celem jest prewencyjne zablokowanie zmian w prawie, przyznających parom homoseksualnym równe prawa, w tym możliwość zawierania małżeństw oraz adoptowania dziec...
Żelazna kurtyno, wróć!
Na wniosek obywatelskiego Sojuszu dla Rodziny odbędzie się 7 lutego na Słowacji referendum, którego celem jest prewencyjne zablokowanie zmian w prawie, przyznających parom homoseksualnym równe prawa, w tym możliwość zawierania małżeństw oraz adoptowania dzieci.
Sojusz dla Rodziny wspierany jest przez hierarchie rzymskokatolicką, jednak swojego poparcia udzielili również biskupi Kościoła luterańskiego w oświadczeniu odczytanym w ewangelickich kościołach w Święta Narodzenia Pańskiego. Sojuszowi udało się zebrać ponad 400 tys. podpisów.
Podczas niedzielnych mszy 1 lutego odczytano w kościołach rzymskokatolickich list pasterski episkopatu, w którym hierarchowie przypomnieli wiernym, iż postulaty organizatorów referendum pokrywają się z nauczaniem Kościoła prezentowanym przez papieża Franciszka.
Biskupi przypomnieli miedzy innymi słowa papieża skierowane do 25 słowackich neoprezbiterów podczas mszy w Watykanie, do których Franciszek miał powiedzieć: „Kościół na Słowacji jest obecnie odważny i walczy o ochronę rodziny. Tak trzymać.”
Żelazna kurtyno, wróć!
Mocnej retoryki nie szczędzą biskupi, którzy nawołują do masowego udziału w referendum i udzielenia wsparcia dla „utrzymania Bożego porządku”.
Ostre słowa biskupów kierowane są również pod adresem państwowych mediów, które odmówił wyemitowania reklamówki Sojuszu z uwagi na brak wyważenia w postaci głosu odmiennego. Kontrowersje wywołała również odmowa, dotycząca retransmisji greckokatolickiego nabożeństwa ze względu na słowa, jakie padły podczas kazania. Jak donosi austriacki serwis ORF, celebrujący liturgię o. Rastislav Baka powiedział, iż Słowacja potrzebuje nowej „Żelaznej Kurtyny, aby odgrodzić się od zarazy trzeciego tysiąclecia.”
Aby referendum było ważne do urn musi pójść co najmniej 50% obywateli. Dotychczas udało się to tylko raz, gdy Słowacja ubiegała się o członkostwo w Unii Europejskiej. Według instytutów badania opinii publicznej ok. 35% Słowaków deklaruje udział w referendum.
Ekumenizm.pl: Biskupi przeciw homo-partnerstwom