Małżeństwa homoseksualne w Izraelu
- 22 listopada, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Izraelski Sąd Najwyższy wydał decyzję nakazującą władzom uznawanie małżeństw homoseksualnych zawartych za granicą – donosi Jerusalem Post. Izraelskie MSW zarejestruje w najbliższym czasie pięć homoseksualnych związków zawartych w Kanadzie. Wśród nich są Yossi Ben-Ari i Laurent Schuman. To nie koniec walki – deklarują nowożeńcy. Precedens otwiera przed nimi możliwość adoptowania dzieci – uważa znany izraelski prawnik, Moshe Negri. Izraelskie prawo zastrzega, że para musi […]
Izraelski Sąd Najwyższy wydał decyzję nakazującą władzom uznawanie małżeństw homoseksualnych zawartych za granicą – donosi Jerusalem Post. Izraelskie MSW zarejestruje w najbliższym czasie pięć homoseksualnych związków zawartych w Kanadzie.
Wśród nich są Yossi Ben-Ari i Laurent Schuman. To nie koniec walki – deklarują nowożeńcy. Precedens otwiera przed nimi możliwość adoptowania dzieci – uważa znany izraelski prawnik, Moshe Negri. Izraelskie prawo zastrzega, że para musi zostać poślubiona, by zaadoptować dziecko.
Sąd zwrócił uwagę — precyzując, że jego decyzja nie “stanowi uznania przez państwo małżeństw homoseksualnych” — na konieczność zmiany przepisów przez parlament.
Do roku 1988 homoseksualizm był w Izraelu karany, a sądy rabinackie, które praktycznie sprawują kontrolę nad udzielaniem ślubów stanowczo nie godziły się na małżeństwa homoseksualistów.
Stosunek judaizmu do homoseksualizmu nie jest opresyjny. Aczkolwiek – zgodnie z naukami rabinów – kontakty homoseksualne są niedopuszczalne, to osoby o takich skłonnościach nie są dyskryminowane. Z negacją mogą się spotkać tylko ci homoseksualiści, którzy uwodziliby młodocianych albo sialiby zgorszenie w sferze publicznej.