Ministerstwo Obrony wezwane do pokuty
- 1 marca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Dzisiejszy dzień — środę popielcową — brytyjscy działacze organizacji Katolicka Akcja Pokojowa oraz Pax Christi chcą uczcić szczególną liturgią. W jej ramach budynek brytyjskiego Ministerstwa Obrony w Whitehall ma zostać naznaczony popiołem i rysowanymi węglem znakami pokutnymi. W ten sposób katolicy chcą zaprotestować przeciw polityce swego rządu w sprawie zbrojeń nuklearnych. W tym roku brytyjskie Ministerstwo Obrony planuje rozpoczęcie wymiany przestarzałych rakiet balistycznych Trident, bazujących […]
Dzisiejszy dzień — środę popielcową — brytyjscy działacze organizacji Katolicka Akcja Pokojowa oraz Pax Christi chcą uczcić szczególną liturgią. W jej ramach budynek brytyjskiego Ministerstwa Obrony w Whitehall ma zostać naznaczony popiołem i rysowanymi węglem znakami pokutnymi. W ten sposób katolicy chcą zaprotestować przeciw polityce swego rządu w sprawie zbrojeń nuklearnych.
W tym roku brytyjskie Ministerstwo Obrony planuje rozpoczęcie wymiany przestarzałych rakiet balistycznych Trident, bazujących na atomowych okrętach podwodnych, i uzbrojonych w głowice nuklearne. Już wcześniej liderzy brytyjskich Kościołów chrześcijańskich wzywali rząd do ponownego przemyślenia warunków, na jakich ma być przeprowadzona wymiana rakiet Trident.
Organizatorzy dzisiejszej akcji chcą też przypomnieć swojemu rządowu słowa papieża Benedykta XVI, wzięte z orędzia na światowy Dzień Pokoju 2006: “A co powiedzieć o rządach, które liczą na broń nuklearną, pragnąc zapewnić bezpieczeństwo swoim krajom? Razem z niezliczoną rzeszą ludzi dobrej woli można stwierdzić, że taka perspektywa jest nie tylko tragiczna, ale i całkowicie złudna. W wojnie nuklearnej nie byłoby bowiem zwycięzców, a jedynie ofiary. Prawda o pokoju wymaga, aby wszyscy — zarówno rządy, które w sposób zdeklarowany czy utajniony posiadają broń nuklearną, jak też te, które mają zamiar ją zdobyć — razem odwróciły bieg spraw, dokonując jasnych i trwałych wyborów, zmierzając zgodnie ku postępującemu i wspólnemu rozbrojeniu nuklearnemu” (Nr 13).
Na zdjęciu: rakieta Trident II, odpalona z pokładu zanurzonego okrętu podwodnego.