Niech Europa przyjmie uchodźców z Iraku
- 17 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Delegacja Komisji Episkopatów Unii Europejskiej spotkała się w Brukselii z niektórymi europejskimi parlamentarzystami, aby omówić z nimi sytuację irackich chrześcijan — uchodźców.W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli, między innymi, wikariusz patriarchatu chaldejskiego w Turcji, biskup François Yakan, oraz przełożona wspólnoty Sióstr Dobrego Pasterza w Damaszku wSyrii, siostra Marie-Claude Naddaf, która z innymi siostrami dba tam o irackich uchodźców. Na początku roku Komisja Episkopatów Europejskich wysłała list do Dragutina Mate, […]
Delegacja Komisji Episkopatów Unii Europejskiej spotkała się w Brukselii z niektórymi europejskimi parlamentarzystami, aby omówić z nimi sytuację irackich chrześcijan — uchodźców.
W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli, między innymi, wikariusz patriarchatu chaldejskiego w Turcji, biskup François Yakan, oraz przełożona wspólnoty Sióstr Dobrego Pasterza w Damaszku wSyrii, siostra Marie-Claude Naddaf, która z innymi siostrami dba tam o irackich uchodźców.
Na początku roku Komisja Episkopatów Europejskich wysłała list do Dragutina Mate, słoweńskiego ministra (Słowenia aktualnie stoi na czele UE), w którym wyraziła swoje zaniepokojenie losem 4,4 miliona Irakijczyków, którzy dotąd opuścili swoją ojczyznę. Natomiast według Wysokiego Komisarza ONZ do spraw uchodźców stoimi obecnie wobec największej katastrofy migracyjnej na Bliskim Wschodzie od 1948 roku.
Europejscy biskupi katoliccy przypominają, że najtrudniejsza sytuacja wcale nie dotyczy uchodźców muzułmańskich, ponieważ ci poszukują wsparcia w krajach z ludnością w większości muzułmańską, jak Syria, Jordania, Liban czy Turcja. Dlatego domagają się, aby Unia Europejska przyjęła oficjalnie, a nie poprzez ryzyko nieludzkiego przemytu osób z Bliskiego Wschodu, 60 tysięcy Irakijczyków nie będących muzułmanami.
Biskup Adrianus Van Luyn poprosił również, aby kraje sąsiadujące z Irakiem były wspomagane politycznie i finansowo w celu ułatwienia im przyjmowania irackich uchodźców.
Zarówno sunici, jak i szyici, starają się wygnać chrześcijan z kontrolowanych przez siebie regionów. Już ponad połowa z 1,2 miliona chrześcijan żyjących w Iraku w 2003 roku. uciekło z tego kraju. Proporcja ta jest jeszcze gorsza w stolicy, w Bagdadzie.