Nowojorscy żydzi w kaplicy św. Pawła
- 1 października, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
We wrześniu przypadał żydowski Nowy Rok 5775, który świętowali również nowojorscy przedstawiciele wyznania mojżeszowego. Obchody przebiegały jednak dość nietypowo, bo ich część odbyła się w kaplicy św. Pawła należącej do episkopalnej parafii Świętej Trójcy przy Wall Street w Nowym Jorku. Kaplica jest najstarszym i najcenniejszym miejscem modlitwy w tym mieście, odwiedzanym rocznie przez ponad 2,5 miliona turystów. Ma ona znaczenie zarówno historyczne jak i sentymentalne dla […]
We wrześniu przypadał żydowski Nowy Rok 5775, który świętowali również nowojorscy przedstawiciele wyznania mojżeszowego. Obchody przebiegały jednak dość nietypowo, bo ich część odbyła się w kaplicy św. Pawła należącej do episkopalnej parafii Świętej Trójcy przy Wall Street w Nowym Jorku. Kaplica jest najstarszym i najcenniejszym miejscem modlitwy w tym mieście, odwiedzanym rocznie przez ponad 2,5 miliona turystów. Ma ona znaczenie zarówno historyczne jak i sentymentalne dla wielu Amerykanów. W niej modlił się przed laty m.in. Jerzy Waszyngton.
24 września 2014 r. w kaplicy odbyła się uroczystość, która zgromadziła wielu żydów i chrześcijan, a jej centralnym punktem było poświęcenie szafy ołtarzowej (Aron ha-kodesz), którą zainstalowano w głównej części prezbiterium. Szafa ołtarzowa w postaci ozdobnej drewnianej skrzyni jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej żydowskiej sali modlitwy. Szafa wprowadzona do kaplicy św. Pawła liczy sobie przeszło 100 lat i została przeniesiona z pobliskiej synagogi Meseritz. Co warte podkreślenia, synagoga została założona przez polskich żydów przybyłych do Ameryki z Międzyrzeca Podlaskiego (stąd też nazwa synagogi), ale budynek, w którym się znajdowała przeznaczono do remontu, w efekcie czego straci on swoje funkcje sakralne. Natomiast fundatorem gruntownej renowacji i montażu Aron ha-kodesz jest gmina żydowska z synagogi Tamid (hebr. Wieczność), która powstała w 2012 r. i znana jest ze swojej otwartości i liberalizmu. Co więcej, społeczność ta od początku swojego istnienia organizuje uroczystości szabatowe i świąteczne właśnie w kaplicy św. Pawła.
Jak mówi proboszcz episkopalnej parafii ks. James H. Cooper jest to wyraz żywej tradycji ekumenicznego i otwartego na inne religie podejścia parafian. - Uratowanie szafy ołtarzowej z synagogi Meseritz i nowe życie członków gminy Tamid w murach kaplicy św. Pawła łączy nas wszystkich jako nowojorczyków i jako ludzi wiary – dodał duchowny. W swoim nowym miejscu szafa nadal będzie służyć do przechowywania zwojów Pisma Świętego, co rabin Darren Levine skomentował: - To wielki przywilej być w kaplicy św. Pawła, w której Aron ha-kodesz będzie stałym dowodem naszej obecności, ale i oznaką wspólnego dziedzictwa, które nas łączy.
To ważne słowa, szczególnie w chwilach, kiedy wielu chrześcijan postrzega inne religie jako źródło zagrożeń, patrząc na nie z wrogością i poczuciem wyższości. Współpraca – jak widać – jest możliwa, jednak zaakceptować trzeba, że w tym samym miejscu może być dom modlitwy dla tych, którzy czekają nie na pierwsze, ale na powtórne przyjście Mesjasza, jak też „dom dla Aron ha-kodesz” (jak pięknie o miejscu modlitwy mówią żydzi).
Nabożeństwa szabatowe odbywają się w piątki o godzinie 18:00, a nabożeństwa episkopalne w niedziele o 8:00, 9:15 i 20:00.