- 11 listopada, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
W przededniu Święta Niepodległości na stronie internetowej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) ukazał się, uchwalony przez Radę Uczelnianą Samorządu Studentów ChAT, apel w sprawie ksenofobii, nienawiści i agresji.
Nasz Pan i Zbawiciel Jezus jest Miłością — apel studentów ChAT
W przededniu Święta Niepodległości na stronie internetowej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) ukazał się, uchwalony przez Radę Uczelnianą Samorządu Studentów ChAT, apel w sprawie ksenofobii, nienawiści i agresji.
Impulsem do napisania tego apelu, który kierujemy zarówno do władz państwowych, jak i kościelnych, były przejawy skrajnie patologicznych zachowań społecznych, jakie miały miejsce od początku tego roku. Chodzi m.in. o spalenie na wrocławskim rynku kukły, mającej przedstawiać Żyda, chuligańską próbę zakłócenia grekokatolickiej procesji w Przemyślu przez m.in. środowiska narodowe, czy też pobicie wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, który naraził się tym, że rozmawiał ze znajomym po niemiecku.
Jesteśmy studentami wspaniałej uczelni, na co dzień wcielającej w życie ideały tolerancji i szacunku dla inności, manifestującej różnorodność wyznaniową, narodową i etniczną. Wiele z nas czuje się jednak coraz mniej bezpiecznie poza murami ChAT – na ulicach polskich miast coraz silniej daje się odczuć nastroje nacjonalistyczne, ksenofobiczne, wrogie wszystkiemu, co nie pasuje do pewnej bardzo ograniczonej wizji rzeczywistości. Ewangelicy, katolicy, prawosławni, jak również wyznający Boga w inny sposób oraz w Niego niewierzący – my wszyscy jesteśmy równoprawną częścią polskiego społeczeństwa, wnosimy w przestrzeń państwa różnorodność, nasi przodkowie wspólnie budowali polską kulturę, niejednokrotnie walczyli ramię w ramię o polską niepodległość. Nie możemy zgodzić się na zakłamywanie wieloreligijnej i wieloetnicznej historii Polski. Martwi nas, że osoby, które szerzą nienawiść, rasizm i ksenofobię, jednocześnie deklarują się jako gorliwi chrześcijanie. Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawiciel, który jest dla nas najwyższym przykładem, jest przecież Miłością. A nienawiść jest miłości najgłębszym zaprzeczeniem. Jako chrześcijanie, mamy obowiązek sprzeciwu wobec przeinaczania przesłania Jezusa z Nazaretu, jak również troski o otaczającą nas rzeczywistość.
Dlatego właśnie, mając szczególny wzgląd na Przykazanie Miłości, postanowiliśmy zaapelować do polityków i przedstawicieli Kościołów, do wszystkich osób sprawujących w Polsce władzę, o sprzeciw wobec fali nienawiści, która coraz szerzej rozlewa się po naszym kraju.
Głosy sprzeciwu pojawiające się wśród hierarchów polskich Kościołów, choć tak cenne, są jednak nieliczne i sporadyczne. Kościoły chrześcijańskie powinny się zdecydowanie i jednoznacznie sprzeciwić rosnącej nienawiści i ksenofobii, dając polskiemu społeczeństwu wzór postawy godnej wyznawcy Chrystusa.
Jakub Niewiadomski, Paulina Pacholak – przewodniczący i zastępca przewodniczącego Rady Uczelnianej Samorządu Studentów ChAT