Ks. Castellano o liturgii
- 23 marca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
W ostatnim czasie ukazała się nowa książka ks. Jesusa Castellano, profesora rzymskiego fakultetu teologicznego Teresianum, zarazem konsultora watykańskich kongregacji Doktryny Wiary, d/s Duchowieństwa oraz osób konsekrowanych. W tłumaczeniu na polski nosi ona tytuł: “Liturgia i życie duchowe: teologia, celebracja, doświadczenie”. Z tej okazji agencja prasowa Zenit przeprowadziła wywiad z ks. Castellano. Czytelnikom EAI Ekumenizm.pl prezentujemy wybrane — w naszej opinii najciekawsze — fragmenty tej rozmowy.Pyt.: Czy Jezus był “liturgistą”? ks. Castellano: […]
W ostatnim czasie ukazała się nowa książka ks. Jesusa Castellano, profesora rzymskiego fakultetu teologicznego Teresianum, zarazem konsultora watykańskich kongregacji Doktryny Wiary, d/s Duchowieństwa oraz osób konsekrowanych. W tłumaczeniu na polski nosi ona tytuł: “Liturgia i życie duchowe: teologia, celebracja, doświadczenie”. Z tej okazji agencja prasowa Zenit przeprowadziła wywiad z ks. Castellano. Czytelnikom EAI Ekumenizm.pl prezentujemy wybrane — w naszej opinii najciekawsze — fragmenty tej rozmowy.
Pyt.: Czy Jezus był “liturgistą”?
ks. Castellano: Z pewnością był nim. Został tak nazwany w Liście do Hebrajczyków, jednak w bardzo szczególnym znaczeniu tego słowa.Jezus całe swe życie uczynił liturgią. On przekazuje nam, poprzez wszystkie swe dzieła miłości wobec ludzi, słowo i uświęcenie od Ojca, prowadząc nas do Niego w swej modlitwie, swej ofierze i posłuszeństwie w celebracji miłości.Oto dlaczego misterium paschalne — poczynając od Ostatniej Wieczerzy, poprzez krzyż i zmartwychwstanie — jest szczytowym punktem liturgii Chrystusa, Jego życia przeżytego jako liturgia miła Ojcu i doskonale uświęcająca. Na tym polega kapłaństwo i nabożeństwo Chrystusa.
Chrześcijańska liturgia jest upamiętnieniem, rytualną celebracją poprzez słowa, gesty i modlitwy życia Jezusa, Jego tajemnic — a w szczególności misterium paschalnego. Chrześcijańska liturgia jest więc celebracją samego życia Chrystusa, znaków które On nam pozostawił, tajemnic którymi On żył i które nam ofiarowuje abyśmy my również mogli nimi żyć.
(…)
Pyt.: W jaki sposób liturgia jest powiązana z polityką?
ks. Castellano: Musimy dobrze zrozumieć czym jest polityka. Jeśli będziemy ją rozumieli — jak papież wyjaśnia to pojęcie w swej encyklice — jako aspekt miłosierdzia, który wpływa na życie społeczne i kształtuje je w świetle pilnej potrzeby Królestwa Niebieskiego; jeśli rozszerza ona w miłości godność dzieci Bożych na wszystkich ludzi; jeśli jest ona zobowiązaniem na rzecz nowego świata, zgodnym z wolą Ojca i doktryną Ewangelii; jeśli więc tak to rozumiemy to liturgia wiedzie nas w konsekwencji do “politycznego miłosierdzia” — jak nazwał to Pius XI. W mojej książce cytuję sławne zdanie św. Jana Chryzostoma, który zaprasza nas do życia miłosierdziem, płynącym z eucharystii: żyć miłosierdziem wobec braci, tak by “ziemia stała się niebem”. Nie jest utopią myślenie, że Królestwo Boże zaczyna się na ziemi wtedy, gdy to co jest celebrowane w liturgii jest również przeżywane w codziennym doświadczeniu.