
- 28 września, 2023
- przeczytasz w 2 minuty
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował długo oczekiwane dane dotyczące struktury wyznaniowej Polski na podstawie Narodowego Spisu Ludności z 2021 roku. Wniosek jest jeden: Polska jest coraz mniej katolicka i sekularyzuje się w szybkim tempie.
Polska coraz mniej katolicka, coraz mniej religijna
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował długo oczekiwane dane dotyczące struktury wyznaniowej Polski na podstawie Narodowego Spisu Ludności z 2021 roku. Wniosek jest jeden: Polska jest coraz mniej katolicka i sekularyzuje się w szybkim tempie.
W ciągu zaledwie dekady o ponad 16 punktów procentowych spadła liczba osób identyfikujących się z Kościołem rzymskokatolickim w Polsce.
O ile w spisie GUS z 2011 roku aż 87% obywateli RP deklarowało przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego, o tyle w spisie z 2021 odsetek ten wynosi już „tylko” 71%. Jeśli uwzględni się odsetek wśród osób, deklarujących się jako wierzące to w tej grupie rzymscy katolicy stanowią ok. 89%.
Zmiany widać również w segmencie dotyczącym osób, nienależących do żadnego wyznania – odnotowano wzrost o prawie 4,5% (w 2011 roku odsetek ten wynosił 2,41%, a w 2021 już 6,87%).
Znacznie wzrosła liczba osób odmawiających udzielenia odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową – prawie 8 milionów Polaków nie zdecydowało się odpowiedzieć na to pytanie, co stanowi aż 20,53% ludności, co w porównaniu z rokiem 2011 stanowi wzrost aż o 13,43%.
Udostępniliśmy tablice publikacyjne z ostatecznymi danymi #NSP2021 w zakresie przynależności narodowo-etnicznej, języka używanego w domu oraz przynależności do wyznania religijnego.https://t.co/vsdVMMMzV3#GUS #SpisPowszechny #WyznaniaReligijne #PrzynależnosćNarodowa pic.twitter.com/GF7u7mRPNh
— GUS (@GUS_STAT) September 28, 2023
Oprócz Kościoła rzymskokatolickiego największy odpływ wiernych odnotowali świadkowie Jehowy, stanowiący trzecią wspólnotę religijną w Polsce. Świadkowie Jehowy stracili w ciągu ostatniej dekady 0,07% wiernych i liczą obecnie 108 tys. wyznawców.
Straciły również inne wyznania, jednak są to liczby dość nieznaczne wynoszące zaledwie 0,01%.
Według danych GUS drugą wspólnotą religijną w Polsce jest Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, liczący nieco ponad 151 tys. wyznawców.
Na czwartym miejscu znalazł się Kościół Ewangelicko-Augsburski z liczbą nieco ponad 65 tys. wiernych.
Na piątej pozycji znalazł się Kościół greckokatolicki z 33 tys. wiernych, a na szóstej Kościół zielonoświątkowy z 30 tys. członkami.
Siódme miejsce zajął Kościół Starokatolicki Mariawitów, do którego przyznaje się nieco ponad 12 tys. wiernych. Z kolei do Kościoła Polskokatolickiego należy niespełna 7 tys. osób.
Nieznaczny wzrost (0.01%) odnotował Muzułmański Związek Religijny, Wspólnota Kościołów Chrystusowych, Kościół Boży w Chrystusie oraz rodzimowiercy.