Reformacja w Holandii
- 28 lutego, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
Zaledwie kilkaset metrów od reformowanej katedry Oude Kerk w Amsterdamie znajdują się trzy kościoły: mennonicki, luterański i katolicki. Jednak w przeciwieństwie do katedry, pozostałe wymienione tu kościoły, choć pokaźnych rozmiarów, są niejako ukryte… Kazimierz Bem: Wilki i łagodne jagniątka Chrystusa. Powstanie, rozwój i rola Holenderskiego Kościoła Reformowanego w XVI i XVII wieku ISBN 978–83–7507–220‑4, format B5, 186 s., indeks osobowy, mapki Książkę otwiera doskonałe wprowadzenie: opis […]
Zaledwie kilkaset metrów od reformowanej katedry Oude Kerk w Amsterdamie znajdują się trzy kościoły: mennonicki, luterański i katolicki. Jednak w przeciwieństwie do katedry, pozostałe wymienione tu kościoły, choć pokaźnych rozmiarów, są niejako ukryte…
Kazimierz Bem: Wilki i łagodne jagniątka Chrystusa. Powstanie, rozwój i rola
Holenderskiego Kościoła Reformowanego w XVI i XVII wieku
ISBN 978–83-7507–220‑4, format B5, 186 s., indeks osobowy, mapki
Książkę otwiera doskonałe wprowadzenie: opis Niderlandów od średniowiecza do końca XVI wieku — pod panowaniem Karola V i Filipa II Habsburgów, po czym autor omawia znaczenie Wilhelma Orańskiego i m.in. terror księcia Alby. Wiele miejsca poświęcono ukształtowaniu się Niderlandów w latach 1572–1609. Na uwagę zasługują takie ważne zagadnienia, jak powstanie instytucji republiki, spór między remonstrantami a kontrremonstrantami czy synod w Dordrechcie. W oddzielnym rozdziale autor skupia się na strukturze, organizacji i kluczowych problemach Kościoła Reformowanego w obu tytułowych stuleciach. Szczegółowo omawiany jest rozwój sytuacji w prowincjach (Holandia, Zelandia, Utrecht, Fryzja, Overijssel, Geldria, Groningen, Drenthei, Ziemie Generalitetu).
Osobny, bardzo ciekawy rozdział („Boża sadzonka przesadzona”) poświęcony jest Kościołowi w holenderskich koloniach w Afryce i w obu Amerykach w XVII wieku. Książkę wieńczy próba podsumowania, zatytułowana prowokacyjnym pytaniem: „Złota holenderska tolerancja czy kalwiński fanatyzm?”
Wilki i łagodne jagniątka Chrystusa to pierwsza w języku polskim książka całkowicie poświęcona konfesjonalizacji w Niderlandach w XVI i XVII wieku. Mimo że publikacja spełnia standardy historycznej monografii naukowej (recenzentami byli specjaliści tej miary, co profesorowie Wojciech Kriegseisen z Polskiej Akademii Nauk oraz Janusz Maciuszko z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej), autorowi udało się napisać przystępnym językiem dzieło zwięzłe, zawierające przy tym umiejętnie dobrane barwne przykłady i szczegóły. Dlatego z czystym sumieniem można je polecić szerokiemu kręgowi czytelników zainteresowanych europejską reformacją.
Kazimierz Bem ukończył magisterskie studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim (2001). Doktorat z prawa międzynarodowego obronił na Vrije Universiteit w Amsterdamie (2007). Studia teologiczne na Yale Divinity School zakończył jako Master of Divinity (2010) i Master of Sacred Theology (2012). Od 2011 roku jest pastorem ewangelicko-reformowanym w First Church in Marlborough (Congregational) UCC w Stanach Zjednoczonych.
Zob. spis treści