Rosja odzyskuje cerkiew we Włoszech
- 1 marca, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Rosyjski Prezydent Dimitri Miedwiediew otrzymał dziś w Bari (Włochy) klucze do kościoła św. Mikołaja, zwróconego decyzją włoskich władz Rosyjskiej Cerkwi Prawosłąwnej. Klucze wręczył podczas nabożeństwa Prezydent Republiki, Giorgio Napolitano. Przedstawiciele rosyjskiej Cerkwi i Rzymu odczytali przesłanie patriarchy Cyryla i papieża Benedykta XVI. Cerkiew św. Mikołaja wraz z kompleksem zabudowań została wzniesiona w Bari (południowo-wschodnie Włochy) w latach 1913 — 1917 z inicjatywy Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowej, […]
Rosyjski Prezydent Dimitri Miedwiediew otrzymał dziś w Bari (Włochy) klucze do kościoła św. Mikołaja, zwróconego decyzją włoskich władz Rosyjskiej Cerkwi Prawosłąwnej. Klucze wręczył podczas nabożeństwa Prezydent Republiki, Giorgio Napolitano. Przedstawiciele rosyjskiej Cerkwi i Rzymu odczytali przesłanie patriarchy Cyryla i papieża Benedykta XVI.
Cerkiew św. Mikołaja wraz z kompleksem zabudowań została wzniesiona w Bari (południowo-wschodnie Włochy) w latach 1913 — 1917 z inicjatywy Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowej, siostry ostatniej carycy św. Aleksandry zamordowanej także przez bolszewików. Księżna Elżbieta znana była ze swej troski o pielgrzymów oddanych nabożeństwu do św. Mikołaja, w rosyjskiej pobożności uznawanego za patrona dzieci, marynarzy, studentów i biednych. Słynne relikwie św. znajdują się w katolickiej bazylice w Barii w południowych Włoszech.
Cerkiew zbudowana w sąsiedztwie bazyliki została zaprojektowana przez słynnego architekta Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa, twórcy m.in. Mauzoleum Lenina na placu Czerwonym w Moskwie. Wzniesiona dzięki ofiarom wiernych i wsparciu ostatniego św. cara Mikołaja II. Po rewolucji październikowej opuszczona i niszczejąca, w 1937 przejęta przez władze miejskie w Bari. Wpisana na listę dziedzictwa światowego Unesco. W skład całego kompleksu o powierzchni całkowitej 8 tys. metrów kwadratowych, oprócz cerkwi św. Mikołaja, wchodzi dziś także Dom Pielgrzyma.
Zwrot świątyni rosyjskiej Cerkwi włoskie władze zapowiedziały w 2007 r. podczas wizyty Władimira Putina we Włoszech. W kwietniu zeszłego roku włoski rząd zakończył związaną z przekazaniem procedurę prawną, a 13 listopada ub. r. podpisano w Rzymie oficjalne porozumienie w tej sprawie między Republiką Włoską a Federacją Rosyjską. “Kompleks przeznaczony jest do wykorzystania wyłącznie w celach religijnych oraz przyjmowania pielgrzymów” — podkreślają przedstawiciele administracji prezydenta Rosji.