Rozmowy izraelsko-watykańskie wznowione
- 7 maja, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Izraelski ambasador przy Stolicy Apostolskiej Obed Ben Hur poinformował, iż na przełomie czerwca i lipca br. powinny po raz wtóry rozpocząć się rozmowy watykańsko-izraelskie w sprawie statusu ekonomicznego Kościoła w Ziemi Świętej. Negocjacje dotyczące podpisanej w 1993 roku umowy zostały jednostronnie zerwane przez Izrael. Obecny rząd premiera Szarona jest gotowy na ich wznowienie. Zmianę stanowiska administracji państwowej Ben Hur tłumaczy zabiegami dyplomatycznymi ze strony niektórych zagranicznych […]
Izraelski ambasador przy Stolicy Apostolskiej Obed Ben Hur poinformował, iż na przełomie czerwca i lipca br. powinny po raz wtóry rozpocząć się rozmowy watykańsko-izraelskie w sprawie statusu ekonomicznego Kościoła w Ziemi Świętej. Negocjacje dotyczące podpisanej w 1993 roku umowy zostały jednostronnie zerwane przez Izrael. Obecny rząd premiera Szarona jest gotowy na ich wznowienie.
Zmianę stanowiska administracji państwowej Ben Hur tłumaczy zabiegami dyplomatycznymi ze strony niektórych zagranicznych konferencji biskupich, w tym episkopatu USA. Ponadto, według ambasadora, Izrael zyskał pewność, że przyjęcie umowy ze Stolicą Apostolską w żaden sposób nie zagrozi istniejącym już na tych terenach wyznaniom.
Kluczową kwestią jest specjalny status miejsc świętych, wizy dla katolickich duchownych oraz ułatwienia podatkowe dla instytucji kościelnych. Również izraelskie media szeroko informują o tym temat, wspominając często o możliwości oddania pod jurysdykcję Watykanu jerozolimskiego Wieczernika. Na taki rozwój zdarzeń czeka o. Abdel Mesih — radny franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, który uważa, iż miejsce Ostatniej Wieczerzy i Zesłania Ducha Świętego winno należeć do katolików. Byłoby to okazją do wznowienia kultu Wieczernika i przywrócenia w nim aktywnego życia religijnego.