Skazali księdza na dożywocie
- 10 października, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Były kapelan policji w prowincji Buenos Aires, ks. Christian Von Wernich, został skazany 9 października br. na dożywotnią karę więzienia za uczestnictwo w zbrodniach przeciw ludzkości podczas dyktatury wojskowej w Argentynie w latach 1976–1983. Jak uważają miejscowi obserwatorzy, wyrok ten ma znaczenie historyczne, ponieważ otwiera dyskusję na temat roli, jaką odegrał Kościół rzymskokatolicki w tym okresie nie tak dawnej historii Argentyny. Setki osób zebranych przed budynkiem sądu w La Plata i na sali, […]
Były kapelan policji w prowincji Buenos Aires, ks. Christian Von Wernich, został skazany 9 października br. na dożywotnią karę więzienia za uczestnictwo w zbrodniach przeciw ludzkości podczas dyktatury wojskowej w Argentynie w latach 1976–1983. Jak uważają miejscowi obserwatorzy, wyrok ten ma znaczenie historyczne, ponieważ otwiera dyskusję na temat roli, jaką odegrał Kościół rzymskokatolicki w tym okresie nie tak dawnej historii Argentyny.
Setki osób zebranych przed budynkiem sądu w La Plata i na sali, gdzie odbywał się proces, świętowało wydany na kapłana wyrok śpiewami, okrzykami i sztucznymi ogniami. Wśród nich wyróżniały się białe chusty Matek z Placu Maja, które od 30 lat poszukują swoje zaginione podczas dyktatury dzieci.
Konferencja Episkopatu Argentyny oświadczyła w specjalnym komunikacie, że Kościół jest poruszony uczestnictwem kapłana w tak ciężkich przestępstwach i wezwał Argentyńczyków do pojednania. W komunikacie, podpisanym m.in. przez kardynała Jorge Bergoglio, hierarchowie podkreślili, że kroki poczynione przez argentyński wymiar sprawiedliwości są wezwaniemdo odrzucenia poczucia bezkarności, jak też nienawiści lub urazu.
Jeden z adwokatów obrony sugerował podczas procesu, że sąd nad ks. Wernichem jest w rzeczywistości ideologicznym atakiem na Kościół. Organizacje obrony praw człowieka w Argentynie często krykowały Kościół rzymskokatolicki za jego poparcie dla dyktatury wojskowej i za milczenie, kiedy dziesiątki tysięcy osób było prześladowanych i mordowanych. - Staramy się szukać prawdy, sprawiedliwości, nigdy zemsty i nienawiści - powiedział Adolfo Perez Esquivel, świadek w procesie i zdobywca pokojowej Nagrody Nobla. Esquivel wyraził nadzieję, że hierarchia kościelna do końca wyjaśni udział Kościoła w okresie dyktatury.
:: Ekumenizm.pl: Dni sądu nad Wernichem