Szczęście i religia
- 30 sierpnia, 2007
- przeczytasz w 1 minutę
Badania przeprowadzone dla sieci telewizyjnej MTV przez firmę Knowledge Networks miały sprawdzić, jak postrzega swoje szczęście amerykańska młodzież w wieku między 13. a 24. rokiem życia i jakie są czynniki mające wpływ na stan jej ducha. Okazało się, że najważniejsza dla 20% amerykańskiej młodzieży jest rodzina, a następnie przyjaciele (15%), ukochani (11%) i dzieci (6%). Zaraz potem pojawia się relacja z Bogiem (5%). Życie religijne […]
Badania przeprowadzone dla sieci telewizyjnej MTV przez firmę Knowledge Networks miały sprawdzić, jak postrzega swoje szczęście amerykańska młodzież w wieku między 13. a 24. rokiem życia i jakie są czynniki mające wpływ na stan jej ducha.
Okazało się, że najważniejsza dla 20% amerykańskiej młodzieży jest rodzina, a następnie przyjaciele (15%), ukochani (11%) i dzieci (6%). Zaraz potem pojawia się relacja z Bogiem (5%).
Życie religijne lub duchowe czyni “bardzo szczęśliwymi” 28% badanej młodzieży, “szczęśliwymi” 23% i “ani szczęśliwymi, ani nie nieszczęśliwymi” 26%. 4% ankietowanych stwierdziło, że relacja z Bogiem czyni ich “nieszczęśliwymi”, a 2% czuje się z tego powodu “bardzo nieszczęśliwymi”.
Z kolei 11% młodzieży oświadczyło, że religijność i duchowość są “najważniejszymi rzeczami w ich życiu”, a 33% skomentowało, że są częścią „bardzo znaczącą”. Dla innych jednak religijność i duchowość są “małym czynnikiem” (20%), by być szczęśliwym a dla 14% nie mają one żadnego znaczenia. Pomiędzy tymi, którzy chwalili religię, 11% chodzi do kościoła częściej niż raz w tygodniu, a 25% przynajmniej jeden raz na tydzień.
Inne wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że 69% amerykańskiej młodzieży szanuje inne religie, przeciw 31%, którzy twierdzą, że inne praktyki religijne nie są ważne.
Co do szczęścia w ogóle, to 26% amerykańskiej młodzieży czuje się w swoim życiu bardzo szczęśliwymi, 40% szczęśliwymi, a jedynie 4% stwierdza, że są nieszczęśliwi.
Badania przeprowadzono na 1280 osobach.