Szwajcarscy katolicy o Iranie
- 27 kwietnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
W tym tygodniu powróciła z Iranu delegacja rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Na zaproszenie Islamskiej Organizacji Związków Kulturalnych przez tydzień badała ona stan wolności religijnej w Iranie. Wśród jej rozmówców byli politycy, irańscy przywódcy szyiccy oraz przedstawiciele mniejszości chrześcijańskiej i zoroastriańskiej.Organizująca wizytę agenda islamska jest powiązana z rządem Iranu. Mimo nalegań strony szwajcarskiej, w układanym przez Irańczyków programie pobytu nie znaleziono czasu na spotkanie z przedstawicielami diaspory żydowskiej w Iranie. […]
W tym tygodniu powróciła z Iranu delegacja rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Na zaproszenie Islamskiej Organizacji Związków Kulturalnych przez tydzień badała ona stan wolności religijnej w Iranie. Wśród jej rozmówców byli politycy, irańscy przywódcy szyiccy oraz przedstawiciele mniejszości chrześcijańskiej i zoroastriańskiej.
Organizująca wizytę agenda islamska jest powiązana z rządem Iranu. Mimo nalegań strony szwajcarskiej, w układanym przez Irańczyków programie pobytu nie znaleziono czasu na spotkanie z przedstawicielami diaspory żydowskiej w Iranie. Przypomnijmy że obecny prezydent tego kraju, Mahmud Ahmadinedżad wzywa otwarcie do likwidacji państwa Izrael.
Relacjonując wczoraj na konferencji prasowej wyniki wizyty rzecznik szwajcarskiego episkopatu, Mario Galgano powiedział, że chrześcijanie irańscy mogą praktywać swą wiarę jedynie w obrębie swojej społeczności. Według Galgano mają oni podobny status jak gatunki chronione w przyrodzie, np. pandy w Azji; chrześcijanie mają prawo do życia i odprawiania nabożeństw, natomiast pod żadnym pozorem nie wolno im mówić o swej wierze poza murami ich domów czy kościołów.
Delegacja szwajcarskich katolików spotkała się też z byłym prezydentem Iranu, Mohamedem Chatami. Obecnie piastujący ten urząd Mahmud Ahmadinedżad był dla delegacji nieosiągalny.
Wszyscy rozmówcy szwajcarów wyrażali ogromne zaniepokojenie obecnym kryzysem międzynarodowym na tle irańskiego programu nuklearnego. Irańczycy często stawiali przybyszom pytanie: czy Zachód dokona inwazji na ich kraj?
W liczącym 70 milionów mieszkańców Iranie żyje 110 tys. chrześcijan.