Trudne życie chrześcijan w Uzbekistanie
- 18 kwietnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Władze Uzbekistanu zwolniły z więzienia Bobura Aslamowa, którego aresztowano w Samarakandzie w prywatnym mieszkaniu, podczas nabożeństwa ewangelikalnych chrześcijan. Dotąd nawet najbliższa rodzina nie wiedziała, gdzie Aslamow jest przetrzymywany. Wszystkiepoważniejsze oskarżenia zostały wycofane,Aslamowi grozijeszcze 15 dni aresztu oraz kara finansowa za propagowanie nielegalnego kultu religijnego. Nie wiadomo również, czy władze oddadzą chrześcijanom skonfiskowane książki i notebooka. Innych chrześcijan, których aresztowano wraz z Aslamowem, zwolniono już na następny […]
Władze Uzbekistanu zwolniły z więzienia Bobura Aslamowa, którego aresztowano w Samarakandzie w prywatnym mieszkaniu, podczas nabożeństwa ewangelikalnych chrześcijan. Dotąd nawet najbliższa rodzina nie wiedziała, gdzie Aslamow jest przetrzymywany.
Wszystkiepoważniejsze oskarżenia zostały wycofane,Aslamowi grozijeszcze 15 dni aresztu oraz kara finansowa za propagowanie nielegalnego kultu religijnego. Nie wiadomo również, czy władze oddadzą chrześcijanom skonfiskowane książki i notebooka. Innych chrześcijan, których aresztowano wraz z Aslamowem, zwolniono już na następny dzień, jedynie o nim nic nie było wiadomo. Niektórych z nich podczas aresztowania poturbowano.
W związku z tym, że w Uzbekistanie jedynie kilka kościołów posiada oficjalną zgodę na funkcjonowanie, wielokrotnie dochodzi tam do najazdów policji na zebranych na modlitwie chrześcijan. 9 kwietnia policja naszła chrześcijan z Kościoła Pełnej Ewangelii (zielonoświątkowcy) w Taszkiencie na krótko przed otrzymaniem przez ten zbór pozwolenia od władz na funkcjonowanie. Pięciu członków Kościoła ma teraz stanąć przed sądem.
Częstym celem akcji policji są zwłaszcza baptyści, których również nie oszczędziła uzbecka telewizja, emitując kilka programów stawiących w złym świetle baptystów.
W marcu 2007 roku pewien pastor charyzmatycznego Kościoła z Andijon został skazany na cztery lata robót przymusowych. Nie był to jedyny przypadek skazywania w tym kraju chrześcijan za ewangelizacje muzułmanów. Według corocznej listy krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani opracowanej przez Misję Otwarte Drzwi, Uzbekistan znalazł się na 9 miejscu.