W najbliższą niedzielę biskup zostanie prezydentem?
- 17 kwietnia, 2008
- przeczytasz w 3 minuty
W najbliższą niedzielę dojdzie do wyborów prezydenckich w Paragwaju, w których faworytem jest były prowincjał Księży Werbistów i były biskup rzymskokatolicki, Fernando Lugo. Czy rzeczywiście uda mu się odsunąć od władzy rządzącą w Paragwaju już od 60 lat Partię Colorado?W Boże Narodzenie 2006 roku informowaliśmy czytelników ekumenizm.pl o decyzji biskupa o rezygnacji z posługi duszpasterskiej i zapowiedzi kandydowania z poparciem opozycji w wyborach prezydenckich w Paragwaju wyznaczonych na dzień 20 kwietnia 2008 roku. Informowaliśmy […]
W najbliższą niedzielę dojdzie do wyborów prezydenckich w Paragwaju, w których faworytem jest były prowincjał Księży Werbistów i były biskup rzymskokatolicki, Fernando Lugo. Czy rzeczywiście uda mu się odsunąć od władzy rządzącą w Paragwaju już od 60 lat Partię Colorado?
W Boże Narodzenie 2006 roku informowaliśmy czytelników ekumenizm.pl o decyzji biskupa o rezygnacji z posługi duszpasterskiej i zapowiedzi kandydowania z poparciem opozycji w wyborach prezydenckich w Paragwaju wyznaczonych na dzień 20 kwietnia 2008 roku. Informowaliśmy również o krytyce, jaką odebrał biskup z Watykanu i od swoich kolegów z episkopatu. Teraz nadchodzi godzina prawdy, która ukaże, czy nadzieja biskupa rzeczywiście się spełni.
Wiele środowisk życia politycznego i gospodarczego Paragwaju uważa Fernado Lugo za „niebezpiecznego lewaka”. Nie zapominają mu jego działalności na rzecz ubogich w diecezji San Pedro, którą zarządzał przez 11 lat. Tymczasem Lugo głosi, że będzie prezydentem z pomocą wszystkich i dla wszystkich, z wyjątkiem mafii, jak określa środowisko, które rządzi Paragwajem od 61 lat, a któremu zarzuca odpowiedzialność za ubóstwo i wszelkie zło w kraju.
Biskup Fernando Lugo urodził się 30 maja 1951 roku w San Pedro del Paraná. Część jego rodziny cierpiała prześladowania podczas dyktatury Alfredo Stroessnera (1954 – 1989). Naukę w szkole podstawowej zaczął w szkole u zakonnic, a skończył ją, jak również szkołę średnią, w Encarnación.
W marcu 1970 roku wstąpił do nowicjatu Księży Werbistów, studiując filozofię i teologię w Asunción. Na kapłana u Księży Werbistów został wyświęcony 15 sierpnia 1977 roku, wyjeżdżając zaraz potem na misje do Ekwadoru. Był tam nauczycielem i proboszczem w Guaranda i Echeandia, Diecezja Bolivar, przyłączając się również do zwolenników teologii wyzwolenia, współpracując zwłaszcza z tamtejszym „biskupem ubogich”, Leonidasem Proaño.
Do Paragwaju powrócił w 1982 roku, ale już w następnym roku został wysłany przez Zgromadzenie Księży Werbistów do Rzymu, aby studiować duchowość i socjologię, zdobywając tam licencjat z doktryny społecznej kościoła. Po powrocie do Paragwaju został członkiem Komisji Doktrynalnej Konferencji Episkopalnej Paragwaju oraz członkiem Komisji Teologicznej Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM). W listopadzie 1992 roku został wybrany na prowincjała Zgromadzenia Księży Werbistów w Paragwaju i na zastępcę przewodniczącego Konferencji Zakonników Paragwaju. Już jednak w 1994 roku został wyświęcony na biskupa i objął zarząd trudną Diecezją San Pedro, będąc również odpowiedzialny za Podstawowe Wspólnoty Kościelne w Paragwaju.
Pod koniec 2004 roku został przeniesiony na emeryturę. W niecały rok staje się znaną osobistością polityczną w związku ze swoją krytyką rządów prezydenta Paragwaju, Nicanora Duarte. W marcu 2006 roku staje na czele Obywatelskiego Oporu złożonego z partii opozycyjnych, związków zawodowych i około setki różnych stowarzyszeń. 19 marca 2006 roku jest głównym mówcą na wiecu około 30 tys. osób przed siedzibą kongresu Paragwaju, podczas którego domaga się postawienia przed sądem prezydenta Duarte. Pod koniec 2007 roku zostaje już oficjalnie kandydatem na prezydenta w wyborach wyznaczonych na 20 kwietnia 2008 roku, z ramienia Patriotycznego Aliansu na Rzecz Zmiany.