Watykański astronom o “Inteligentnym Projekcie”
- 19 listopada, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
“Inteligentny Projekt” nie jest teorią naukową, chociaż do miana tego pretenduje” — powiedziałwczoraj Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. “Jeśli chcecie nauczać tego w szkołach winniście robić to na lekcjach religii lub historii kultury, nie zaś w ramach nauczania nauk ścisłych” — mówił dalej ks. George Coyne, jezuita, zabierając głos w debacie która w ostatnim czasie rozgorzała na ten temat w USA i Australii. Ks. Coyne powtórzył tezy swego artykułu z czerwca br., zamieszczonego […]
“Inteligentny Projekt” nie jest teorią naukową, chociaż do miana tego pretenduje” — powiedziałwczoraj Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. “Jeśli chcecie nauczać tego w szkołach winniście robić to na lekcjach religii lub historii kultury, nie zaś w ramach nauczania nauk ścisłych” — mówił dalej ks. George Coyne, jezuita, zabierając głos w debacie która w ostatnim czasie rozgorzała na ten temat w USA i Australii.
Ks. Coyne powtórzył tezy swego artykułu z czerwca br., zamieszczonego w brytyjskim tygodniku katolickim “The Tablet”. Potwierdził w nim rolę Boga w stworzeniu, zarazem jednak podkreślił, że to nauka wyjaśnia historię wszechświata.
“Jeżeli wierzący szanują ustalenia współczesnej nauki, w tym również rezultaty współczesnych badań biblijnych, muszą porzucić wyobrażenie Boga-dyktatora czy Boga-projektanta — newtonowskiego Boga który uczynił wszechświat jak zegarek, który od tej chwili działa jak regularny mechanizm” — pisał w czerwcu ks. Coyne, nawiązując do deistycznych konotacji kreacjonizmu. W zamian dyrektor watykańskiego obserwatorium proponuje wizję Boga jako rodzica, zachęcającego swe stworzenie do nieustannego rozwoju.
“Bóg w swej nieograniczonej wolności nieustannie stwarza świat, który na wszystkich poziomach procesu ewolucyjnego, zmierzającego ku coraz większej złożoności, odzwierciedla tę boską wolność” — pisał ks. Coyne.
Obserwatorium Watykańskie, którym kieruje ks. Coyne, należy do najstarszych na świecie astronomicznych ośrodków badawczych. Swą siedzibę ma w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo.