- 29 sierpnia, 2023
- przeczytasz w 2 minuty
W Ameryce Środkowej liczba ewangelikalnych protestantów nie tylko przerosła liczbę katolików, ale też więcej jest praktykujących protestantów niż katolików.
Więcej protestantów niż katolików w Ameryce Środkowej
W Ameryce Środkowej liczba ewangelikalnych protestantów nie tylko przerosła liczbę katolików, ale też więcej jest praktykujących protestantów niż katolików.
W Ameryce Środkowej, centralnym regionie geograficznym Ameryki obejmującym 21 państw i kilkanaście terytoriów zależnych, liczba chrześcijan deklarujących przynależność do któregoś z wyznań protestanckich przewyższyła liczbę katolików – wynika z badań przeprowadzonych przez M&R Consultores, o których informuje serwis Evangelical Focus.
More than half of those who leave Roman Catholicism in the region turn to evangelical churches, finds a survey.https://t.co/HSyTmqaDCf
— Evangelical Focus (@Evan_Focus) August 28, 2023
Badania, realizowane już w 2023 roku, pokazują, że 42% mieszkańców Ameryki Środkowej identyfikuje się z protestantyzmem, podczas gdy niespełna 40% z Kościołem rzymskokatolickim. Projekt badawczy zrealizowano przeprowadzono w sześciu państwach regionu.
60% strat dla katolików
Na reprezentatywnym przykładzie Nikaragui, największego kraju Ameryki Środkowej zamieszkiwanego przez 6,5 miliona mieszkańców, widać jak bardzo zmieniła się struktura wyznaniowa regionu.
Ze statystyk dostępnych w anglojęzycznej Wikipedii pochodzących z 2015 roku widać, że wówczas katolicy stanowili jeszcze 55% ludności, a protestanci zaledwie 27%. Dla porównania w latach 50. XX wieku Nikaragua była w ponad 95% katolicka, a dziś odsetek katolików oscyluje w granicy 35%, a protestantów ma być ok. 65%.
Z badań wynika, że Kościół rzymskokatolicki stracił ponad 60% swoich wiernych. Większość spośród byłych katolików deklaruje swoją przynależność do wyznań protestanckich.
Liczby pokazują ponadto, że aż 42% ewangelikalnych chrześcijan deklaruje regularny udział w nabożeństwach, podczas gdy wśród katolików środkowoamerykańskich odsetek ten wynosi tylko 21%.
Także w debatach o charakterze etyczno-moralnym oraz w zagadnieniach związanych z seksualnością człowieka współczynnik odpowiedzi konserwatywnych jest wyższy wśród ewangelikałów niż wśród katolików.
Podobne trendy obserwuje się również w Ameryce Południowej, szczególnie w Brazylii, o czym niedawno informowaliśmy na portalu ekumenizm.pl.