Wielkanoc w Bangladeszu
- 27 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Wspólna, ekumeniczna modlitwa chrześcijan o wschodzie słońca, śpiewy i wspólne posiłki. Taka jest Wielkanoc dla chrześcijan w Bangladeszu. Od 1982 r. dniem świątecznym jest w tym kraju piątek, niedziela została zredukowana do zwykłego dnia roboczego. Obchody Wielkanocy w Bangladeszu pełne są tradycyjnych rytów i znaków. Rankiem w niedzielę, o wschodzie słońca, chrześcijanie różnych Kościołów gromadzą się razem w parku w Dhace, stolicy kraju, i modlą się aż do wschodu słońca. “Ta chwila […]
Wspólna, ekumeniczna modlitwa chrześcijan o wschodzie słońca, śpiewy i wspólne posiłki. Taka jest Wielkanoc dla chrześcijan w Bangladeszu. Od 1982 r. dniem świątecznym jest w tym kraju piątek, niedziela została zredukowana do zwykłego dnia roboczego.
Obchody Wielkanocy w Bangladeszu pełne są tradycyjnych rytów i znaków. Rankiem w niedzielę, o wschodzie słońca, chrześcijanie różnych Kościołów gromadzą się razem w parku w Dhace, stolicy kraju, i modlą się aż do wschodu słońca. “Ta chwila ma znaczenie symboliczne, witamy słońce jako znak Zmartwychwstania, w czuwaniu uczestniczy bardzo wiele osób, także muzułmanie” — relacjonuje jeden z chrześcijańskich misjonarzy.
Także o wschodzie słońca, niewiasty w wiejskich regionach kraju wychodzą ze swoich domów ze śpiewem pieśni paschalnych, zatrzymując się przy domach współmieszkańców, również niechrześcijan. “Jest to zwyczaj odziedziczony jeszcze po czasach dominacji portugalskiej” — wyjaśnia misjonarz.
Innym zwyczajem jest śpiew “kitrion”: pieśni, w których melodii wspomina się wydarzenia Męki Pana.
W Bangladeszu chrześcijanie napotykają wiele przeszkód praktycznych w świętowaniu Wielkanocy. Od 1982 r. niedziela, także wielkanocna, jest zwykłym dniem roboczym. Od lat liderzy kościołów chrześcijańskich domagają się uznania przez władze Wielkanocy za dzień świąteczny w całym kraju. Jednak także wielu muzułmanów przeciwnych jest uznawaniu piątku, zamiast niedzieli, za dzień świąteczny: prowadzi to do wielu niedogodności, zwłaszcza dla działalności gospodarczej wymagającej kontaktów z zagranicą. Piątek jest dniem modlitwy w meczecie, nie niesie jednak dla wyznawców islamu religijnego obowiązku powstrzymania się od pracy.
W Bangladeszu na 141.340.476 mieszkańców muzułmanie stanowią 83%, hindusi 16%, chrześcijanie 0,7%.