- 29 maja, 2016
- przeczytasz w 3 minuty
Eurosceptyczna i sprzeciwiająca się przyjmowaniu uchodźców partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) ostro zaatakowała Kościół rzymskokatolicki i ewangelicki w Niemczech, zarzucając obłudę i niechrześcijańskie postępowanie.
Wojna prawicowych populistów z Kościołami
Eurosceptyczna i sprzeciwiająca się przyjmowaniu uchodźców partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) ostro zaatakowała Kościół rzymskokatolicki i ewangelicki w Niemczech, zarzucając obłudę i niechrześcijańskie postępowanie.
Do ostatniego starcia AfD z przedstawicielami Kościołów doszło w kontekście zakończonych dzisiaj jubileuszowych 100. Dni Katolików, które odbywały się w Lipsku. Dni Katolików odbywają się co dwa lata na przemian z ewangelickim Kirchentagiem i są najstarszym wydarzeniem o charakterze społeczno-religijnym w Niemczech, za który obecnie odpowiedzialny jest Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK), największa organizacja zrzeszająca świeckich katolików w RFN.
Po długiej dyskusji organizatorzy nie zaprosili przedstawicieli AfD do udziału w Dniach Katolików, argumentując, że stanowisko prezentowane przez AfD sprzeciwia się podstawowym zasadom chrześcijaństwa. Wśród gości Dni Katolików był prezydent RFN Joachim Gauck, a także przedstawiciele rządu oraz różnych partii politycznych. – Nie chcemy dawać AfD podium do rozpowszechnienia swojego stanowiska – powiedział arcybiskup metropolita Berlina Heiner Koch.
Na reakcję AfD nie trzeba było długo czekać. Frauke Petry, szefowa AfD, zarzuciła Kościołowi rzymskokatolickiemu niezdolność do dyskusji i promowanie „antykultury nierozmawiania ze sobą”, przekonując, że Kościół rzymskokatolicki i ewangelicki funkcjonują jak partyjne instytucje. Ciekawostką jest fakt, że Frauke Petry jest byłą żoną ewangelickiego księdza, z którym się niedawno rozwiodła. Duchowny publicznie odcinał się od działalności politycznej swojej żony.
Jeszcze mocniej Kościoły skrytykował szef bawarskich struktur AfD Petr Bystron, wyrażając opinię, że troska Kościołów o uchodźców wynika z chciwości, chęci zarobienia na państwowych subwencjach. — To po prostu nieprzemyślane bzdury niepoparte żadnymi faktami, a poza tym potwarz wobec 200 tys. wolontariuszy obydwu Kościołów – powiedział rzecznik prasowy rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich Matthias Kopp. Z kolei obecny konkubent pani Petry, Marcus Pretzell, szef struktur AfD w Nadrenii Północnej Westfalii, napisał na Twitterze, że Kościół rzymskokatolicki jest „związkiem przemysłu azylowego.”
AfD powstała w 2013 roku jako ruch sprzeciwu wobec euro i polityki finansowej Unii Europejskiej i rządu RFN w kontekście kryzysu ekonomicznego w Grecji. Po wewnętrznych sporach i podziałach partia zagospodarowała tematy kojarzone dotychczas ze skrajną prawicą. AfD nie tylko krytykuje przyjmowanie uchodźców, ale też nie stroniła od stwierdzeń, zachęcających do przemocy wobec imigrantów. Przyjęty niedawno na partyjnym zjeździe program spotkał się ze zdecydowaną krytyką Kościołów. Na linii AfD – Kościoły często dochodziło do sporów, tym bardziej, że duża część działaczy AfD, wywodząca się z ruchu Pegida, odwołuje się w swojej agitacji do chrześcijańskiej tożsamości Europy.
Zarówno władze ewangelickich Kościołów krajowych, jak i biskupi rzymskokatoliccy wielokrotnie krytykowali postulaty AfD. Podczas protestów partii przy katedrach w Erfurcie i Kolonii biskupi zdecydowali o wyłączeniu oświetlenia świątyń, aby symbolicznie zaprotestować przeciwko antyimigranckiej retoryce AfD. Partia reprezentowana jest obecnie w kilku parlamentach krajowych oraz w Parlamencie Europejskim.
» Oficjalna strona Dni Katolików — Lipsk 2016