Zakaz żebrania w Asyżu
- 28 kwietnia, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Burmistrz Asyżu, miasta w którym na świat przyszedł św. Franciszek, wydał zakaz żebrania. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką Watykanu. Kardyał Renato Martino, który kieruje papieskimi radami “Sprawiedliwości i pokoju” oraz duszpasterstwa imigrantów i uchodźców przypomniał, iż zakon franciszkański ma charakter żebraczy i ten element życia jest na stałe wpisany w kulturę miasta. Burmistrz Asyżu Claudio Ricci wypowiedział wojnę żebrakom, gdyż jego zdaniem zakłócają oni spokój pielgrzymom i zwiezającym. […]
Burmistrz Asyżu, miasta w którym na świat przyszedł św. Franciszek, wydał zakaz żebrania. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką Watykanu. Kardyał Renato Martino, który kieruje papieskimi radami “Sprawiedliwości i pokoju” oraz duszpasterstwa imigrantów i uchodźców przypomniał, iż zakon franciszkański ma charakter żebraczy i ten element życia jest na stałe wpisany w kulturę miasta.
Burmistrz Asyżu Claudio Ricci wypowiedział wojnę żebrakom, gdyż jego zdaniem zakłócają oni spokój pielgrzymom i zwiezającym. Uważa też, że “zawodowi” żebracy negatywnie wpływają na wizerunek miasta.
Kard. Martino podkreślił, że św. Franciszek był żebrakiem i przez wieki franciszkanie utrzymywali się z jałmużny. Zaznaczył również, że argument o psuciu przez żebraków wizerunku miasta jest hipokryzją, która godzi w chrześcijańskie fundamenty empatii.