Zwycięstwo biskupa
- 9 października, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
6 października zakończył się protest głodowy bp Luiza Flavio Cappio, franciszkanina i ordynariusza katolickiej diecezji Barra w Brazylii. Głodówka biskupa trwała 11 dni, i była wyrazem sprzeciwu wobec rządowego projektu prac hydrologiczno-melioracyjnych,mających całkowicie zmienić ekosystem rzeki Rio Sao Francisco (rzeka Świętego Franciszka). Biskup domagał się od prezydenta Brazylii Ignácio Luiza Luli da Silvy rewitalizacji koryta rzeki, co ma poprawić warunki życia milionów […]
6 października zakończył się protest głodowy bp Luiza Flavio Cappio, franciszkanina i ordynariusza katolickiej diecezji Barra w Brazylii. Głodówka biskupa trwała 11 dni, i była wyrazem sprzeciwu wobec rządowego projektu prac hydrologiczno-melioracyjnych,mających całkowicie zmienić ekosystem rzeki Rio Sao Francisco (rzeka Świętego Franciszka). Biskup domagał się od prezydenta Brazylii Ignácio Luiza Luli da Silvy rewitalizacji koryta rzeki, co ma poprawić warunki życia milionów mieszkańców nadbrzeża.
Rzeka Świętego Franciszka, przecina północno-wschodnią część Brazylii zwaną powszechnie “nordeste”. Jest to najbiedniejsza część kraju, dotknięta długotrwałymi okresami suszy, dlatego też trudno przecenić znaczenie wody dostarczanej przez rzekę mieszkańcom tego rejonu.
W czwartek specjalny wysłannik dostarczył bp Cappio list od prezydenta. Ignacio Luiz Lula da Silva zagwarantował szerokie konsultacje społeczne na temat rządowych projektów, zwłaszcza z mieszkańcami dorzecza, oraz zabezpieczenie przez najbliższych 20 lat specjalnych środków na rewitalizację rzeki Świętego Franciszka.
W czwartek głodującego biskupa odwiedził także nuncjusz apostolski w Brazylii, abp Lorenzo Baldisseri, który przekazał franciszkaninowi osobisty list przesłany przez papieża Benedykta XVI.
Wcześniej solidarność z protestującym biskupem wyraził Episkopat Brazylii, wielu katolików, działaczy ekologicznych i polityków, oraz tysiące internautów, którzy za pośrednictwem sieci podpisywali list protestacyjny bp Cappio.
Bp Cappio stoi na czele swojej diecezji od 1997 r. i dał się poznać jako pasterz, żyjący problemami swych wiernych, zwłaszcza ubogich i wyrzucanych na margines społeczności. Z wykształcenia jest hydrologiem, a z powołania franciszkaninem, co czyni jego protest wielce wymownym.
Źródło: www.franciszkanie.pl