- 22 maja, 2024
- przeczytasz w 2 minuty
Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie to nie tylko mordowanie ludności cywilnej i niszczenie infrastruktury wrażliwej, ale także prześladowania religijne. Rosja niszczy obiekty sakralne wszystkich wyznań chrześcijańskich, głównie prawosławne i protestanckie.
Rosja niszczy kościoły i prześladuje chrześcijan
Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie to nie tylko mordowanie ludności cywilnej i niszczenie infrastruktury wrażliwej, ale także prześladowania religijne. Rosja niszczy obiekty sakralne wszystkich wyznań chrześcijańskich, głównie prawosławne i protestanckie.
Po ponad dwóch latach od rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie widać, jak ogromne spustoszenie spowodowały nieustanne bombardowania ukraińskich miast, w tym świątyń różnych wyznań i religii. Regularnie ewidencjonowane są również straty materialne, jakie poniosły ukraińskie Kościoły. Od początku wojny Rosjanie zniszczyli ponad 600 obiektów kultu religijnego.
Na pierwszym miejscu plasują się cerkwie prawosławne obydwu konkurencyjnych jurysdykcji (Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie oraz Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej), a na drugim Kościoły protestanckie różnych wyznań. Nie tylko niszczenie cerkwi i kościołów, ale również inne formy prześladowania religijnego są efektem działania rosyjskich najeźdźców.
Magazyn Time poinformował, że protestanci stanowią drugą co do wielkości religijną wspólnotę w Ukrainie poddaną prześladowaniom przez rosyjskich okupantów. Prawie połowa przypadków dotyczy obwodu zaporoskiego, a prześladowania doświadczyli najbardziej baptyści, stanowiący po prawosławnych i katolikach dwóch obrządków, trzecie wyznanie chrześcijańskie w Ukrainie. Time poinformował, że na terenach zajętych przez rosyjskie wojska zlikwidowano ok. 400 baptystycznych zborów, co stanowi 17% wszystkich baptystycznych wspólnot w Ukrainie.
Baptyści – jedno z największych wyznań protestanckich na świecie, szczególnie rozpowszechnione w USA, choć wywodzące się z Europy. Różne organizacje chrześcijańskie zajmujące się monitorowaniem sytuacji chrześcijan w strefach konfliktu donoszą, że Rosjanie utożsamiają niektóre wspólnoty z konkretnymi krajami, wspomagających Ukrainę w obronie niepodległości.
Baptyści utożsamiani z żywiołem amerykańskim, podobnie jak wiele innych wspólnot ewangelikalnych, znajdują się na celowniku rosyjskich agresorów. Znane są nie tylko historie zabitych pastorów, ale także relacje o torturach i innych formach prześladowania. Gdy w amerykańskim Kongresie ważyły się losy militarnej pomocy dla Ukrainy liderzy największych Kościołów baptystycznych w USA zaapelowali do spikera Izby Reprezentantów, aby wsparł Ukrainę. Johnson sam jest członkiem Konwencji Południowych Baptystów (SBC), największego wyznania protestanckiego w USA i drugiej po katolikach, wspólnoty wyznaniowej w tym kraju.
Należy jednak podkreślić, że prześladowania dotyczą zasadniczo chrześcijan wszystkich wyznań, tym bardziej, że to właśnie Kościoły poprzez działalność charytatywno-opiekuńczą oraz duszpasterską na froncie postrzegane są jako zagrożenie dla wojny Putina wspieranej bez jakichkolwiek zastrzeżeń przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego.
» Ekumenizm.pl: Świat bez wojny bardzo drażni — rozmowa z pastorem Adamem Ciućką