Rozmowy Ukraina-Konstantynopol
- 1 października, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
W odpowiedzi na prośbę Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), władze ekumeniczne Kościoła prawosławnego wyślą na Ukrainę specjalną komisję celem ustalenia sytuacji Kościołów prawosławnych oraz omówienia perspektyw pojednania. W sierpniu bieżącego roku AUKP wystosował do prawosławnego patriarchy ekumenicznego, Bartłomieja I, list zawierający prośbę „nie tyle o zaradzenie rozłamowi Cerkwi, ale także zaproponowanie środków scalenia rany na ciele Kościoła ukraińskiego”. W daniach 4–5 października na Ukrainie przebywać będzie […]
W odpowiedzi na prośbę Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), władze ekumeniczne Kościoła prawosławnego wyślą na Ukrainę specjalną komisję celem ustalenia sytuacji Kościołów prawosławnych oraz omówienia perspektyw pojednania.
W sierpniu bieżącego roku AUKP wystosował do prawosławnego patriarchy ekumenicznego, Bartłomieja I, list zawierający prośbę „nie tyle o zaradzenie rozłamowi Cerkwi, ale także zaproponowanie środków scalenia rany na ciele Kościoła ukraińskiego”. W daniach 4–5 października na Ukrainie przebywać będzie specjalna komisja Patriarchatu Ekumenicznego. W tym czasie odbędzie się spotkanie komisji ze zwierzchnikiem UAKP, bp. Metodym Kudriakowem. Omówione zostaną szczegółowo prośby AUKP. Jak zauważa ukraińska agencja informacyjna RISU autorom prośby chodzi o możliwość formowania przez patriarchat ekumeniczny bardziej uniwersalistycznego myślenia na temat Kościoła w społeczeństwie ukraiński oraz zapewnienie AUKP kanonicznej autonomii.
AUKP pozostaje niekanonicznym Kościołem prawosławnym na Ukrainie. Jego społeczność wywodzi się z potomków diaspory ukraińskiej w USA i Europie zachodniej. Próby powołania autokefalicznej Cerkwi ukraińskiej pojawiły się po I wojnie światowej, odżyły po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości po rozpadzie ZSRR. W 1989 ogłoszono restytucję UAKP we lwowskiej cerkwi św. Piotra i Pawła. W chwili obecnej AUKP nie jest rozpoznawany jako kanoniczny Kościół przez inne Kościoły prawosławne. Jest przy tym jednym z czterech wyznań o tradycji bizantyjskiej istniejących na terenie Ukrainy: Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego oraz Kościoła grecko-katolickiego.